iProdukcja.pl arrow i-Akademia arrow Instrukcje BHP - jakie powiesić
Instrukcje BHP - jakie powiesić

Instrukcje BHP powinny być obecne w każdej hali produkcyjnej. Często są wieszane mechanicznie „bo muszą być”. Pracodawca ma pewne jednak pewne obowiązki związane z ich udostępnianiem.

Wspólną cechą instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy jest to, że nikt ich nie czyta. No, może za wyjątkiem szkolenia wstępnego, które w wielu przypadkach polega na przeczytaniu instrukcji i podpisaniu przez pracowników oświadczenia o zapoznaniu się z ich treścią.

Pracodawca ma pewne pewne obowiązki związane z instrukcjami BHP. Warto wiedzieć np. jakie instrukcje powinny być opublikowane w firmie.


Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom do stałego korzystania następujące instrukcje BHP:

  1. stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywanych prac, które stwarzają zagrożenie zdrowia pracowników lub wypadku;
  2. obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
  3. postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;
  4. udzielania pierwszej pomocy.


Instrukcje ze swojej natury pełnią rolę prewencyjną. Warto więc opracować i zapoznać pracowników ze sposobem postępowania w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy. W obecnej sytuacji zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz informowanie o zagrożeniach może przyczynić się w razie wypadku do oczyszczenia pracodawcy lub osób nadzorujących od zarzutu braku należytego zainteresowania bezpieczeństwem pracowników.

Instrukcje BHP obsługi maszyn i urządzeń są chyba najbardziej popularne. Wiele wydawnictw publikuje standardowe instrukcje do różnego rodzaju maszyn, które są chętnie wykorzystywane przez pracodawców i menedżerów. Ich wadą jest czasem zbyt duży stopień ogólności i niedostosowanie do warunków konkretnej firmy. Tak naprawdę, jeśli profesjonalnie podejść do rzeczy należałoby opracować stosowną instrukcję BHP na podstawie DTR urządzenia z wykorzystaniem specjalistycznej wiedzy BHP konsultanta i uwzględnieniem warunków pracy w konkretnym zakładzie.

Instrukcje postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi są chyba najczęściej pomijane. Ich obecność na stanowisku pracy jest jednak w pełni uzasadniona. Zwłaszcza, że substancji tych pojawia się coraz więcej w praktyce produkcyjnej. Są to różnego rodzaju aktywatory, odtłuszczacze, rozpuszczalniki. Informacja jak postępować w przypadku kontaktu ze skóra lub błonami śluzowymi takiej substancji musi być dostępna dla potencjalnie zagrożonego pracownika. Osobną sprawą jest odpowiednie oznakowanie pojemników z tego typu substancjami.

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy powinna być udostępniona wszystkim pracownikom, zarówno produkcyjnym, jak i biurowym. W wielu firmach wiesza się te instrukcje bezpośrednio przy apteczce. Wydaje się to logicznym rozwiązaniem. Inna sprawa to to czy pracownicy wiedzą, gdzie znajduje się najbliższa ich stanowiska apteczka.Źródło: Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy I Polityki Społecznej z dn. 28.08.2003 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy I Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa I higieny pracy. (Dz. U. 2003, nr 169, poz. 1650)

© Transitus Consulting

Artykuł do pobrania
 
« poprzednia   następna »

Tagi

Aktualności Instytucje Katalog firm Konferencje News Praca Praca z Jobs.pl Projekty Projekty w Danii Targi Targi w Europie Targi w Polsce Targi w Polsce Poznań Technology Partnership Urząd Dozoru Technicznego Wybierz kategorię Wybierz sekcję Wydawnictwa hannover targi

Szukane

targi praca z jobs.pl praca katalog firm news instytucje projekty cad firmy konferencje stal wydawnictwa technology partners szkolenia cnc transport targi w polsce udt cad/cam formy wtryskowe
BAZA FIRM Handel Hutnictwo Obróbka skrawaniem Obróbka plastyczna Usługi Dodaj firmę OGŁOSZENIA BEZPŁATNE Praca w Polsce Praca za granicą Sprzedam Kooperacja TARGI Targi w Krakowie Targi Kraków Targi krakowskie Targi w Poznaniu Targi Poznań Targi poznańskie Targi w Warszawie Targi Warszawa Targi warszawskie Targi w Gdańsku Targi Gdańsk Targi gdańskie Targi w Katowicach Targi Katowice Targi katowickie Targi w Kielcach Targi Kielce Targi kieleckie Targi w Europie Targi Europa Targi europejskie PRACA Praca dla inżynierów Praca dla inżyniera WYDAWNICTWA Prasa fachowa Literatura techniczna SZUKANE praca dla inżyniera poradnik mechanika klasy śrub poradnik tokarza wytrzymałość śrub tablice wyrobów hutniczych klasa śruby wymiarowanie literatura techniczna instrukcje bhp poradnik frezera PRZYJACIELE pozycjonowanie stron marketing w internecie Zarządzanie przedsięwzięciami Audyt projektów optymalizacja kosztów radca prawny wrocław